Almanya Vizesi İşlemleri

Almanya’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunmuyorsa, ülkeye giriş yapabilmek için vize başvurusunda bulunmak zorundadır.
Hususi(Yeşil) Pasaport, Hizmet(Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Almanya vize başvurusundan muaf tutulmaktadır.
Uzun süreli (aile birleşimi, oturum vb. ) amaçlarla Almanya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Almanya vizesi başvurusunda bulunmakla mükelleftirler. Uzun süreli vize başvuruları direkt olarak Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Ancak 90 güne kadar olan vize başvuruları konsolosluk tarafından direkt olarak kabul edilmemektedir. Dolayısıyla Almanya’ya kısa süreli seyahat etmek isteyen kişiler vize başvurularını Almanya Konsolosluğu yetkilendirilmiş kurumlara ya da Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdır.

Almanya Vizesi Özellikleri
Almanya Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla Almanya Schengen Vizesi sahibi oldukları takdirde seyahatlerini Almanya’dan başlatmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine de Almanya Schengen vizesi ile seyahat edebilmektedirler.
Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler 90 güne kadar olan seyahatleri için Almanya Schengen Vizesi, 90 günden fazla olan seyahatleri için ise Almanya Ulusal Vizesi başvurusu yapmalıdır.

Almanya Schengen Vizesi nedir?
Avrupa Birliği (AB)’de 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu Sözleşmeye taraf ülkeler arasında dolaşım serbestisi tanıyan bir bölge oluşturulmuştur. Bu sözleşmeyi imzalayan ülkeler, Schengen Bölgesi dışında kalan ülkelere ilişkin sınır geçişleri için ortak kurallar uygulamaya başlamıştır. 
Toplamda 26 ülkeyi kapsayan Schengen Bölgesi, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Liechtenstein, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan’ı kapsamaktadır. İsviçre, İzlanda ve Norveç ise AB’ye üye olmadıkları halde özel bir anlaşma aracılığı ile Schengen Bölgesi’ne dahil olmuşlardır. 
Schengen Bölgesi’ne üye ülkelere seyahat etmek isteyen kişiler, seyahatlerini vize başvurusunda bulundukları Schengen ülkesinden başlatmak kaydıyla diğer Schengen ülkelerine aynı vize ile seyahat edebilmektedir. Schengen vizesi 90 güne kadar olan seyahatler için geçerlidir.

Almanya vize çeşitleri
Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler,  gerçekleştirecekleri seyahatin amacına göre farklı vize türlerine başvurmalıdır. Almanya Konsolosluğu tarafından uygulanan vize çeşitleri aşağıdaki gibidir; 
–    Almanya turistik vizesi
–    Almanya aile ziyareti vizesi
–    Almanya ticari vizesi
–    Almanya oturma vizesi
–    Almanya çalışma vizesi
Almanya vizesi, ülkeye yapılacak seyahatlerin süresine göre de ayrı sınıflandırılmaktadır.
Almanya Kısa Süreli (C Tipi) Vize: Almanya’ya, resmi, turistik, ticari, gelir getiren faaliyet, eğitim, tedavi, ziyaret, gönüllü faaliyet, araştırma, konferansa katılma, spor veya kültürel etkinliğe katılmak amacıyla seyahat etmek isteyen kişileri kapsayan Schengen vizesi  “C Tipi” vize kategorisine girmektedir.
Almanya Ulusal (D Tipi) Vize:  Almanya’da kesintisiz olarak 90 günden fazla konaklamak isteyen kişilere (öğrenci, aile birleşimi, çalışma amaçlı) ikamet için verilen vize tipidir. Almanya Ulusal Vizesi (D Tipi vize) başvuruları yalnızca Almanya Konsolosluğu’na ve Almanya Büyükelçiliği’ne birebir başvuru yapılarak alınabilir. 
Almanya Transit (A Tipi) Vize:  Türkiye´den hareket edip Almanya üzerinden üçüncü bir ülkeye transit geçiş yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Havaalanı Transit (A Tipi) Vize başvurusunda bulunmalıdır.  A Tipi Vize sahipleri, havalimanında uluslararası transit bölümünü terk etmeden ve pasaport kontrolünden geçmeden aktarma yapmak suretiyle seyahat ederler. 
Transit seyahatler Frankfurt/Main ve Münih Havalimanlarında ve belli zamanlarda Hamburg, Düsseldorf, Köln-Bonn ve Berlin-Tegel Havalimanlarında mümkündür. 
 
Almanya Vize Başvurusu
Almanya’ya uzun süreli (aile birleşimi, oturum vb. ) sebeplerle seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularını direkt olarak, Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliği’ne yapmak zorundadırlar.
Ancak Almanya Konsolosluğu kısa süreli (Almanya Transit Vize/ Almanya Schengen Vizesi)  vize başvurularını direkt olarak kabul etmemektedir. Dolayısıyla Almanya’ya kısa süreli seyahat etmek isteyen kişiler vize başvurularını Almanya Konsolosluğu yetkilendirilmiş kurumlar Vize Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapmalıdır.
 

Almanya Vizesi için gerekli evraklar
Almanya vizesi başvurularında öncelikle vize başvuru formu doldurulmalı ve ibraz edilmelidir. Diğer evraklar yapılacak seyahatin amacına göre değişiklik göstermektedir. 
Almanya vizesi başvurusunda kullanılacak vize başvuru formu, Türkçe ve Almanca olmak üzere iki dilde, eksiksiz olarak ve büyük harflerle doldurularak ibraz edilmelidir.  
Almanya Konsolosluğu, Almanya vizesi başvurusunda bulunan kişilerden gerçekleştirecekleri seyahatin amacını, seyahat masraflarının karşılanma biçimini ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri döneceğini gösterir belgeler talep etmektedir. Alman vizesi için talep edilen belgeler diğer Schengen ülkeleri tarafından talep edilen vize başvurusu belgeleri ile benzerdir. 
Almanya vizesi için başvuru yapan kişiler vize işlemlerinin sağlıklı yürütülmesi ve olumlu sonuçlanması için evraklarını doğru ve eksiksiz olarak ibraz etmelidir.


Almanya Vize ücreti
Almanya vizesi için başvuru yapan kişiler, Almanya Konsolosluğu Vize Bölümü’ne 60 Euro vize harcı ödemek durumundadırlar. 12 yaş altı çocuklardan Almanya vizesi için harç talep edilmemektedir.
Almanya Devleti Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Cape Verde, Makedonya, Moldavya, Karadağ, Rusya, Sırbistan ve Ukrayna vatandaşlarına Almanya vizesi ücreti konusunda istisnai bazı kolaylıklar sağlamaktadır.
Almanya vizesi için ödenmesi gereken 60 Euro yalnızca vize harcı bedelidir. Biyometri işlemi, aracı kurumların hizmet bedelleri, kargo masrafı gibi ödemeler bu ücrete dahil değildir.

Almanya vizesi Biyometri İşlemi
Vize başvuruları esnasında parmak izi, biyometrik fotoğraf gibi verilerin alınması için uygulanan Biyometri İşlemi, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Almanya vizesi için de uygulanmaktadır. 

Almanya vizesi başvurusunda bulunan kişiler, vize başvurularının bir parçası olarak Biyometri İşlemi (parmak izi taraması) yaptırmak zorundadırlar. Bu işlem kimlik sahteciliğinin engellenmesi amacıyla yapılmaktadır. 
Biyometri işlemi ile ilgili önemli noktalar şunlardır;
-12 yaşın altındaki çocuklardan fiziksel olarak parmak izi almak mümkün olmadığı için biyometri işleminden muaf tutulmaktadır. 
–  Ülke ve Hükümet temsilcileri ve siyasi liderler Almanya’ya yaptıkları resmi ziyaretler için biyometri işlemine tabi tutulmazlar.
– Biyometrik veriler 5 yıl boyunca geçerli kabul edilmekte ve saklanmaktadır. Dolayısıyla, son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen ülkesinden vize almış ve bu işlem sırasında parmak izini vermiş kişiler biyometri işleminden muaf tutulmaktadırlar.
– Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek durumda olan kişiler, bu durumlarını destekleyen tıbbi bir rapor ibraz etmek şartıyla biyometri işleminden muaf tutulmaktadır.
– Biyometri işlemleri ile ilgili herhangi bir hata yaşanmaması için parmak izi tespitine giden kişilerin parmaklarında parmak izi tespitinin yapılmasına engel olacak, kesik, hasar ya da süs(kına) bulunmamalıdır.

Üçüncü ülke vatandaşları için Almanya vizesi
Türkiye’de oturma izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları Almanya vizesi başvurularını Türkiye’den yapabilmektedir.  Bu kişiler Almanya vizesi başvurusu esnasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ibraz ettiği evraklara ek olarak Türkiye’de oturma izni olduğuna dair evraklarını ibraz etmelidir. Bu kişiler Türkçe bilmiyorsa işlemlerini bir tercüman refakatinde yapmalıdır.
Almanya vizesi konusunda Irak ve Suriye vatandaşlarının Türkiye’den başvuru yapması ile ilgili bazı özel uygulamalar söz konusudur.

Irak vatandaşları için Almanya Vizesi 
Irak vatandaşları Almanya vizesi başvurularını Almanya’nın Türkiye’de bulunan üç vize bölümünden herhangi birine yapabilmektedir. Ancak, Almanya vizesi başvurusunda bulunmak için Kuzey Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi´nden Türkiye’ye gelen kişiler Almanya vizesi başvurularını Almanya Ankara Büyükelçiliği’ne yapmalıdır. 
 – Almanya vizesi için başvuru yapan şahıslar, biyometrik bilgilerini ibraz etmekle yükümlü olduğundan başvurular şahsen yapılmalıdır. 
– Almanya vizesi başvurusunda bulunan Irak vatandaşları başvuru formlarını eksiksiz ve doğru olarak doldurduktan sonra Almanca tercümesi ile birlikte ibraz etmelidirler. 
Almanya vizesi için başvuru yapan Irak vatandaşları, eğer başvurularını Ankara ya da İzmir’den yapacaklarsa ve Türkçe, Almanca ya da İngilizce bilmiyorlarsa Almanya vize işlemleri esnasında yanlarında bir tercüman bulundurmalıdır. Almanya vizesi başvurularını Almanya İstanbul Başkonsolosluğu’na yapacak Irak vatandaşları için tercüman gerekmemektedir.
– Irak vatandaşları Almanya vizesi başvuruları için Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlara ya da Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerinden destek alabilirler.

Suriye vatandaşları için Almanya Vizesi
Almanya’ya seyahat etmek isteyen Suriye vatandaşları, Almanya vizesi başvurularını Almanya’nın Türkiye’de bulunan üç temsilciliğinden birine yapabilirler. 
–    Almanya vizesi için başvuru yapan kişilerden biyometrik veri talep edildiği için, kişiler Almanya vizesi başvurularını şahsi olarak yapmalıdır.  
–    Türkiye’den Almanya vizesi başvurusu yapacak Suriye vatandaşları başvuru için gerekli belgeleri doğru ve eksiksiz olarak temin edip, Almanca Tercümeleri ve Almanya Beyrut Büyükelçiliği’nin tasdiki ile birlikte ibraz etmelidir. 
–    Suriye vatandaşları Almanya vizesi başvurusu yaparken Polio aşısı yapıldığına dair belge de ibraz etmek zorundadırlar. 
–    Almanya vizesi için başvuruda bulunan Suriye vatandaşları 3 aydan daha uzun süredir Türkiye’de ikamet ediyorlarsa, Türkiye için geçerli ikamet izinlerini de ibraz etmekle yükümlüdürler. 
–    Türkiye’den Almanya’ya seyahat edecek olan Suriye vatandaşları, Türkiye’den çıkış yaparken ibraz etmek üzere, Yabancılar Şubesinden Yabancı Tanıma Belgesi temin etmelidirler.
–    Suriye vatandaşları Almanya vizesi başvuruları için Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan destek alabilirler.

Almanya vizesi kaç günde çıkar?
Almanya vizesi işlemleri, belgeler doğru ve eksiksiz ibraz edildiği, vize başvurusu resmi tatil (yılbaşı, bayram, paskalya)günlerine denk gelmediği takdirde 10 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır.
Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler, seyahatlerini planladıkları tarihte gerçekleştirmek için vize başvurularını seyahat tarihinden 30 gün önce yapmalıdır.