Didim ören yerleri, tarihi

Didim Aydın iline bağlı en büyük turistik beldelerin başında gelir. Yaz sezonu boyunca bu beldeye hemen hemen her ilden düzenli otobüs seferleri düzenleniyor. Havayoluyla gidecek olanlar için en uygun havaalanı Bodrum’dur. Bodrum havaalanı Didim’e 90 km, İzmir havaalanı ise 140 km’dir.
Karayoluyla Aydın – Didim arası bir buçuk saattir. İzmir – Didim arası ise 2 saat civarındadır.

Didim ismi İonya’nın en büyük şehri Milet’in Didim’de kurduğu Apollon Tapınağın’dan geliyor. Bu tapınağa “Didiymeion” deniyordu.

Didim’deki Ören Yerleri

Didiyma: İlk olarak inşaa edilmesi çok eskilere dayanıyor. Millattan Önce 5. yüzyılda Persler tarafından yıkılmıştır. Daha sonra Büyük İskender tarafından ele geçirilen bu yer, tekrar inşa edilmiştir ve yapımı Milattan sonra 2. yüzyıla kadar sürmüştür.
Priene: Söke’ey bağlı Güllübahçe sınırları içindedir fakat Didim Milet Müze Müdürlüğü’ne bağlıdır. Kuruluşu M.Ö. 2. yüzyıla dayanır. İonya, Lidya, Pers, Roma çağlarını yaşamıştır. Persler tarafından işgal edilerek harebeye çevrilen şehir daha sonra tekrar kurulmuştur.
Milet: Tarihi Milattan önce 2000’lere kadar uzanan bu şehir önemli bir ticaret merkeziydi. Roma döneminde de oldukça yüksek bir öneme sahipken, Bizans döneminde limanın dolması sebebiyle önemini yitirmiştir. Milet’de Tiyatro, Bizans Kalesi, Kervansaray, Faustina Hamamı, İlyas Bey Camii, Serapis Tapınağı, Bouleuterion, Kutsal Yol, İonik Stoa, Kuzey Agora, Delphinion, Liman Anıtı, St. Michael Kilisesi, Heroon görülmeye değer yerlerdir.
İlyas Bey Camii ve Külliyesi: Didim’e bağlı Balat Köyü sınırları içindedir. Milet Antik Kentinin güneyindedir.