Fethiye Babadağ Tepesinde Yamaç Paraşütü

Ülkemizde en çok tercih edilen extreme sporların başında, yamaç paraşütü geliyor.
80’li yılların sonunda keşfedilen ve o günden beri doğa sporları tutkunlarının ilgisini çekiyor. Genelde tehlikeli olarak bilinen bu spor, havacılık sporları içerisinde en az risk taşıyan ve eğitim süreci en kısa olan dalı oluşturur. Belirli sağlık koşullarına uygun olan herkes yamaç paraşütü sporunu icra edebilir.

Babadağ Tepesi, Türkiye’de yamaç paraşütünün yapıldığı ilk yer. Aynı zamanda bu konuda dünyaca da ünlü olan bu lokasyon, deniz kıyısından 7 kilometre içeride ve Fethiye merkezden 20 kilometre uzaklıktadır. üç farklı yamaç paraşütü pisti bulunuyor. Bu sayede, hem bu spora ilgi duyup şimdiye kadar hiç yapmamış olanlar için, hem de usta yamaç paraşütçüleri için Babadağ uygun bir destinasyon. Aynı zamanda Ölüdeniz’in unutulmaz atmosferi ve genel olarak Fethiye’nin en popüler tatil mekanlarından biri oluşu, Babadağ Tepesi’ni merkez alan tatil planınızın dolu dolu geçmesini sağlayacaktır.

Ölüdeniz’e Fethiye’nin merkezinden yeni yapılmış olan yolu kullanarak ister kendi aracınızla isterseniz de sürekli olarak ring sefer yapan dolmuşlar ile ulaşabilirsiniz.

Yeme-içme için çok farklı alternatifler bulunuyor. Örneğin, sahil kenarındaki taze balık yapan Josephs adlı tesis, bu bölgenin en eski ve en çok tercih edilen restoranlarından biri. Ayrıca yine kıyıda bulunan “Buzz Beach Bar” da, Ege’nin sıcak güneşi altında buz gibi içeceklerinizi yudumlamanız için sizleri bekliyor.

Babadağ Tepesi’nde iklim, yaz sezonu boyunca tutarlılık gösteriyor. Bazı günlerde sabah saatlerinde kuzeyden esen sert rüzgar, yalnızca vadi içine kalkış yapılmasına izin veriyor, ancak genelde güneyden 5 ila 20 kilometre arası bir rüzgar hızı görülüyor. Mayıs ile Eylül ayları arasındaki sürede yamaç paraşütü için uygun koşulları ile tatil planlarınızda değerlendirebilirsiniz.

Tabii kendinizi rüzgârın kollarına bırakıp uçmaya başlamadan önce bir uçağa atlayıp oraya gitmeniz gerekecek. Buraya en yakın havaalanıysa Dalaman Havalimanı. Onun için de uygun fiyatlı Dalaman uçak biletlerine göz atmanızda fayda var.

Yamaç paraşütünü ayrıca Denizli Çökelez, Eskişehir İnönü, Tekirdağ Uçmakdere’de yapabilirsiniz.